Malé půjčky do výplaty na účet
Půjčky do výplaty

Půjčky "bez registru" hledají i bonitní klienti

Tzv. Půjčky bez registrů dlužníků jsou často vyhledávaným úvěrovým produktem. Zažitým klišé je, že je potřebují jen lidé, kteří měli v minulosti problémy se splácením dluhů. Tyto produkty ale často využívají i žadatelé s dostatečnými příjmy. Z jakých důvodů?

Dluhové registry vznikly proto, aby předcházely velkému zadlužování občanů a aby chránily poskytovatele finančních služeb před chronickými neplatiči. Registrů dlužníků existuje v ČR několik (SOLUS, CBCB, BRKI, NRKI - více čtěte například zde) a evidují jak záznamy negativní (nesplácené dluhy, opožděné platby), tak pozitivní.

I v případě, že si vezmete úvěr a řádně ho splácíte, jsou údaje o vašich finančních závazcích a platební morálce zapisovány do jednoho nebo více registrů. Řádné splácení závazků vám tak může zlepšit bonitu a při další žádosti o úvěr pak výrazně pomoci.
Ovšem i lidé, kteří řádně splácejí a mají obecně dobrou platební morálku, se někdy chtějí záznamům v registrech vyhnout. Proč?

Čistý příjem mínus měsíční výdaje

Banka nebo nebankovní společnost se vždy ohlíží na výši čistého příjmu žadatele o úvěr a jeho měsíční výdaje. Z toho, co po odečtení výdajů z příjmu zbude, pak odhaduje, kolik daný klient může měsíčně splácet a tedy jak vysokou půjčku a na jak dlouho mu může poskytnout. Pokud při kontrole registrů zjistí, že žadatel již nějaký úvěr splácí, sníží se tím částka, kterou mu daná instituce může půjčit.

Problém se špatně prokazatelnými příjmy

To vše samozřejmě dává smysl. Problém ale nastává v případě, že má někdo příjem "mimo výplatní pásku" - například z cestovních náhrad. Samostatnou kapitolou jsou pak podnikatelé a OSVČ, kteří typicky vykazují v rámci daňové optimalizace nižší čisté příjmy. Tito žadatelé jsou schopni bezpečně splácet větší částky, než jim banka nebo nebankovní společnost dovolí.

Úvěr "bez registru" jako řešení

Pokud pak takovýto klient uvažuje například o bankovní hypotéce a k tomu si potřebuje vzít úvěr na auto, je možné, že bude hledat "půjčku na auto bez registru" - tedy úvěr u společnosti, která nepracuje s registry dlužníků (nenahlíží do nich a ani nezapisuje). Je nutno říci, že tento postup je legální - litera zákona praví, že věřitel je povinen řádně prověřit schopnost klienta splácet úvěr, neukládá ale, jakým způsobem to věřitel učiní.
Publikováno: 26.1.2018


© 2024 Malé-Půjčky-do-Výplaty.cz - Všechna práva vyhrazena. Informace na webu pochází z různých dalších zdrojů. Provozovatel neposkytuje ani nezprostředkovává úvěry.